Výber dojčenskej fľaše a cumľa

Pri výbere dojčenskej fľaše by ste mali zvážiť viacero faktorov ako materiál, spôsob použitia, cumeľ či množstvo doplnkov, ktoré možno k danej fľaške zakúpiť. Predovšetkým hygien. pomôcky, termoobaly, ohrievače atď.

 

Materiál

Sortiment dojčenských fliaš na našom trhu možno v základe rozdeliť na fľašu sklenenú a plastovú.

Sklenená fľaša sa veľmi dobre čistí. Na jej povrchu sa tvorí len minimum škrabancov v ktorých by sa usádzali baktérie a plesne.  Vďaka svojej hygienickosti je vhodná predovšetkým v prvých mesiacoch dieťatka. Sklo je odolnejšie voči tepelným zmenám, vďaka čomu sa síce obsah zohreje pomalšie, ale zasa dlhšie ostáva teplý, a mamička tak počas dlhšieho kŕmenia nemusí stravu opäť zohrievať.

Nevýhodou sklenenej fľaše je jej vyššia váha a možnosť rozbitia. Predísť samotnému rozbitiu sa však v dnešnej dobe už dá zakúpením silikónového návleku. Obal stlmí náraz pri páde a zabráni tak samotnému rozbitiu.

Plastová fľaša je oproti tomu nerozbitná, preto je vhodná predovšetkým vo veku keď si dieťatko už fľašu drží samo a je možné, že mu vypadne. V jej neprospech však hovoria ťažkosti udržať ju v perfektnom hygienickom stave. Plastovú fľašu je preto vhodné oveľa častejšie vymeniť za novú, vďaka čomu prestáva byť jej kúpa cenovo výhodnejšia.

Moderné plastové fľaše od mnohých výrobcov sú doplnené i o niektoré super vychytávky. Napríklad možno zakúpiť fľašu s odnímateľným ventilačným dnom či mechanizmom odvzdušnenia. Takáto fľaša napomáha predchádzať kolikám a oveľa jednoduchšie sa čistí celý jej povrch.  Prípadne fľaše s ohrievačom bez potreby elektrickej energie, ktoré zahrejú mlieko či tekutinu bez potreby elektrického napájania.

Na územie EU nie je dovolené dovážať plastové fľaše s obsahom bisfenolu A, ktorý je pre dieťatko škodlivý. Napriek tomu by ste mali dojčenskú fľašu nakupovať len u preverených predajcov a sledovať i označenie na fľašiach "bez BPA" alebo "bisfenol A free".


Objem a tvar

Podľa objemu môžeme fľaše na kŕmenie rozdeliť na malé, stredné a veľké.

Malé fľaše majú najčastejšie objem 120ml alebo 125 ml a sú ideálne predovšetkým pre novorodencov a malé bábätká. Ich objem vyhovuje potrebám dieťatka a sú ľahké na uchopenie. Stredné fľaše s objemom 210ml, 250ml alebo 260 ml sú vhodné pre staršie deti na mlieko alebo tekutinu. Veľké fľaše s objemom 330 ml sú vhodné pre staršie deti a hlavne na tekutiny. Tvar fľaše treba vybrať tak aby Vám tzv. "sadol do ruky". Fľaše so širokým hrdlom sú ľahšie čistiteľné, naproti tomu fľaše s úzkym hrdlom sú jednoduchšie na uchopenie.

Cumeľ na fľašu

Dôležitým faktorom pri výbere fľaše by mal byť i cumlík na fľašu. V dnešnej dobe je väčšina cumľov označovaných ako antikolikové. Tieto cumle znižujú počet vzduchových bublín a zabraňujú tak hltaniu vzduchu a následným bolestiam brucha. Pri výbere cumlíka treba dbať na veľkosť prietoku. Prietok cumlíka by ste mali zvoliť tak, aby stimuloval dieťa k aktívnemu saniu. Nadmerné množstvo tekutiny alebo stravy v ústočkách totiž spôsobuje problémy s jej prehĺtaním a následné dusenie. Ďalej je možné u niektorých výrobcov stretnúť sa s tzv. variabilným prietokom, ktorý možno regulovať, alebo cumlíkmi vhodnými na kašu a tuhú stravu. Prietok môže byť u jednotlivých výrobcov cumlíkov označený rozličným spôsobom a o radu a vysvetlenie značenia by sa mal postarať kvalitný predajca.

Z hľadiska materiálu možno cumle rozdeliť na silikónové (priezračná farba) a kaučukové/ latexové (so žltým nádychom). Silikónové cumlíky majú rôznu tvrdosť, sú bez chuti, zachovávajú si svoj tvar a sú pomerne trvácne. Kaučukové cumlíky sú mäkké a pre dieťa príjemnejšie na dotyk, majú však kratšiu životnosť (používaním sa tzv. "vycumľú" a zmenia tvar či farbu). Kvalitné značky vyrábajú cumle z prírodného kaučuku, ktorý môže v ojedinelých prípadoch (veľmi malé percento) vyvolávať alergické reakcie, prejavujúce sa vyrážkou či nádchou.

V dnešnej dobe možno vybrať z viacerých tvarov samotnej sacej časti cumlíka. Cumlík by mal svojim tvarom  pripomínať bradavku mamičky.  Guľaté cumlíky tvarujú jazyk dieťatka do korýtka a dieťa je nútené zoširoka otvoriť ústa a doslova sa k cumlíku prisať. Strava z cumlíka prechádza dieťatku cez jazyk priamo do hltana. Anatomicky tvarovaný cumeľ má spodnú hranu plochú, čo podporuje rozšírenie spodnej čeľuste, vhodné pre rozvoj zubov. Strava z cumlíka vyteká z vrchnej strany, rozlieva sa po podnebí, kde sa môže miešať so slinami a spoločne prechádzať do hltana. Jednotlivé modely anatomických cumlíkov bývajú ešte doplnené o špeciálne kombinácie tvrdosti jednotlivých častí cumľa, či zúžené tvary stimulujúce prirodzené sanie.

Sterilizácia

Novorodenci po narodení nemajú ešte dokonale vyvinutú imunitu a môžu byť veľmi citlivý na mikróby či nečistotu. Sterilizovať by ste mali všetko čo sa dostane do kontaktu s ústami, či stravou dieťatka.  Sterilizovať by ste mali do obdobia kedy dieťa začne loziť a vkladať si do úst rôzne predmety. Pred každým použitím sterilného riadu si treba dôkladne umyť ruky a pokiaľ možno nedotýkať sa cumlov. Vysterilizovaný riad možno uchovávať zakrytý čistou a vyžehlenou utierkou na druhej čistej a vyžehlenej utierke

Po každom použití by ste mali všetky pomôcky na kŕmenie opláchnuť horúcou vodou a vyčistiť pomocou špeciálnej kefky.

Sterilizovať môžete viacerými spôsobmi. Ak chcete príslušenstvo a fľašu vyvariť vo vode mali by ste použiť väčší antikorový hrniec, tak aby boli všetky veci v ňom ponorené pod vodou. Hrniec zakryte pokrievkou, vodu priveďte do varu a varte 5 minút. Pri vyberaní pomôcok si dajte pozor aby ste sa neobarili, alebo napopálili o jednotlivé časti. Kaučukové cumlíky by ste vždy mali po sterilizovaní ihneď vytiahnuť a nenechávať ich v horúcej vode.  Tento spôsob sterilizácie zvyšuje opotrebenie materiálov a je časovo náročnejší. Omnoho rýchlejším spôsobom na sterilizovanie je sterilizácia s pomocou mikrovlnnej rúry. Stačí zakúpiť plastový parný sterilizátor do mikrovlnnej rúry alebo vrecúška vhodné na sterilizáciu. Do sterilizátora sa naleje voda, vloží sa očistené príslušenstvo a fľaše a všetko sa uzatvorí. Sterilizovanie v mikrovlnnej rúre trvá cca. 4 až 8 minút. Veci ostávajú v neotvorenom sterilizátore sterilné 3 hodiny.  Veľmi praktickým pomocníkom na sterilizovanie je i parný sterilizátor. Do prístroja sa naleje voda vložia sa potreby a uzavrie sa veko. Po cca. 8 až 10 minútach sú veci sterilné, bez otvorenia takto vydržia ešte sterilné ďalšie 3 hodiny. Sterilizácia pomocou sterilizačného roztoku či obrúskov je výhodná ako doma, tak i na cestách. Na domácu sterilizáciu stačí potreby iba namočiť do zriedeného roztoku. Sterilizačné obrúsky a spreje sú vhodnou prvou pomocou napríklad pri prechádzke s kočíkom, predmety stačí otrieť alebo postriekať roztokom a sú pripravené na použitie.


 

Bez ohľadu na to aká fľaša či cumeľ na kŕmenie sa Vám páči, vedzte že by ste mali vždy prihliadať predovšetkým na potreby a pocity dieťatka. Ak dieťatku napr. nevyhovuje tvar cumľa mali by ste zvoliť iné alternatívy z ktorými bude vaše dieťatko spokojné.

Na kŕmenie by ste mali vytvoriť príjemné prostredie, ktoré bude dieťatko upokojovať a nebude pôsobiť rušivo. Rovnako je dôležitá i vaša nálada a rozpoloženie, ktoré môžete na dieťatko nepriamo prenášať, preto venujte túto chvíľu sebe a svojmu dieťatku a naplno si ju užite.

 

Pohodové kŕmenie a spokojné brušká praje Rico Baby.

 

Naposledy upravené 9.1.2015